poniedziałek, 25 marca 2013

Wielkanocny sernik

Wielkanoc tuż tuż, a któż z nas nie lubi w święta zajadać się  sernikiem? Jednak mało kto lubi poświęcać czas na jego przygotowanie. Dzisiejszy wpis jest  na temat  jego szybkiego przyrządzania.


Przepis pochodzi z programu  "Ugotowani" w TVN 

Puszysty sernik 

SKŁADNIKI
1,5 szklanki pokruszonych herbatników 
1/4 szklanki cukru
1/4 szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich 
1/3 szklanki rozpuszczonego masła.  
Sposób przygotowania:

W misce mieszamy pokruszone herbatniki, cukier,  drobno posiekane orzechy  i 1/3 szklanki rozpuszczonego masła. Po wymieszaniu powinniśmy uzyskać konsystencję wilgotnego piachu. Wylepiamy tym dno i boki tortownicy.  Zanim masę przełożymy do tortownicy, ciasto studzimy. Początkowo będzie wyglądało na miękkie, ale po przestudzeniu uzyska właściwą konsystencję. Tortownicę owijamy folią aluminiową, by nic nie wyciekło. 
Masa serowa:
•    1/2  kg śmietankowego serka kanapkowego (np. Bieluch, można użyć też Danio waniliowe)
•    1 szklanka cukru
•    2 całe jajka
•    3 jajka rozdzielone (3 żółtka idą do sera, a z 3 białek ubijamy  pianę)
•    2 szklanki kwaśnej gęstej śmietany  22 %
•    1 łyżeczka soku z cytryny
•    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
 Serek kanapkowy mieszamy mikserem do uzyskania gładkiej masy. Następnie dodajemy cukier, jajka, sok, wanilię i śmietanę. Myjemy mieszadła i ubijamy pianę na sztywno. Dodajemy ją do masy serowej i bardzo delikatnie mieszamy. Wylewamy masę do formy, tak by przekroczyła warstwę kruchego ciasta.Pieczemy przez 5 do 7 minut w piekarniku rozgrzanym do 190° C. Po upieczeniu bazy-skorupki, zmniejszamy temperaturę piekarnika do 175° C. i pieczemy przez 60 do 65 minut. Gdy brzegi będą lekko złote, a środek jasny i trochę miękki, wyłączamy piekarnik, otwieramy drzwi i czekamy 10 minut do wystygnięcia. Po tym czasie tortownicę wysuwamy i delikatnie okrajamy dookoła nożem, żeby “odkleić” sernik od ścianki tortownicy. Uwaga: może pęknąć na środku, ale nie należy tym się przejmować. Sernik wsuwamy z powrotem do piecyka i pozostawimy przez 2-3 godziny w uchylonym piekarniku. Jeśli nie mamy czasu, wystarczy pozostawić  w wyłączonym piecyku ok. 40 minut, a następnie przenieść  w chłodne miejsce. Im dłużej się wychładza, tym jest lepszy.
  Pamiętajmy, że tłuszcz w serniku wciągnie wszystkie zapachy z lodówki, więc dobrze jest zawinąć ciasto w folię aluminiową!!!!  

Może stać się on ciekawą alternatywą na świąteczne wypieki  :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz